Nauka jazdy na nartach

Narty są znane od setek lat, wciąż fascynują ludzi szukających przygód chcących żyć aktywnie i pragnących kontaktu z przyrodą. Jazda na nartach to forma aktywności fizycznej, dzięki niej mamy możliwość zażywania przyjemności ruchu i rekreacji w czasie zimy

Nabyte umiejętności podczas nauki jazdy pozwolą Ci cieszyć się ruchem w zimie poprzez świadome i bezpieczne poruszanie się po stokach narciarskich

Nie ważne czy masz 5 lat czy 50 lat – każdy wiek jest dobry by nauczyć się szusować na nartach i cieszyć się z postępów w nauce.

Pierwsza wskazówka to;

Generalnie na nartach zjazdowych należy zjeżdżać z góry w dół, jeśli chcesz nauczyć się zjeżdżać lub poprawić technikę i styl jazdy – zadzwoń do mnie

Skiing lessons in English, ski instruktor Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Sanok, Ustrzyki Dolne, Strzyżów

 

Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.

9. Wypadki
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.